Andrzej Halicki: Podsumowanie minionego tygodnia w Parlamencie Europejskim. Parlament opowiedział się jasno za prawami kobiet. Przyjęliśmy rezolucję wzywającą do wpisania prawa do aborcji do Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej. Ten symboliczny dokument pokazuje nasze zaangażowanie również na poziomie europejskim w zakresie ochrony prawa kobiet do samostanowienia. W rezolucji znalazły się odniesienia do Polski i opis sytuacji kobiet po decyzji upolitycznionego Trybunału Konstytucyjnego, a także wezwanie Marszałka Sejmu Szymona Hołowni do szybkiej pracy w polskim sejmie.

Andrzej Halicki: Podsumowanie minionego tygodnia w Parlamencie Europejskim ????????

????️„Chłopi” w Parlamencie Europejskim

????Kulturalną agendę Parlamentu Europejskiego zamknęliśmy w ubiegłym tygodniu pokazem filmu Chłopi z udziałem reżyserki DK & Hugh Welchman Film Directors, kompozytora muzyki Łukasza L.U.C Rostkowskiego oraz głównej malarki Alicji Kajetanowskiej. Sala była pełna, a wydarzenie zainaugurowała sama Przewodnicząca Parlamentu, Roberta Metsola. Projekcja zorganizowana przeze mnie, Tomasz Frankowski i Jarosław Kalinowski była także świetną okazją do uczczenia 20. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej oraz stulecia otrzymania Literackiej Nagrody Nobla przez Władysława Reymonta, autora adaptowanej na wielkim ekranie powieści “Chłopi”.

????️Prawa kobiet

????Parlament opowiedział się jasno za prawami kobiet. Przyjęliśmy rezolucję wzywającą do wpisania prawa do aborcji do Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej.

Ten symboliczny dokument pokazuje nasze zaangażowanie również na poziomie europejskim w zakresie ochrony prawa kobiet do samostanowienia. W rezolucji znalazły się odniesienia do Polski i opis sytuacji kobiet po decyzji upolitycznionego Trybunału Konstytucyjnego, a także wezwanie Marszałka Sejmu Szymona Hołowni do szybkiej pracy w polskim sejmie.

????️Pakt migracyjny

????W poprzednim tygodniu Parlament Europejski przyjął pakt migracyjny. Polska delegacja PO-PSL Grupa EPL w Parlamencie Europejskim jasno wyraziła swój sprzeciw głosując przeciwko wszystkim dziesięciu raportom, które wchodzą w jego skład. Teraz czekamy jeszcze na ostateczną decyzję Rady UE, która musi jeszcze przyjąć akt większością kwalifikowaną.

????Dlaczego głosowaliśmy przeciwko?

Wszystkie elementy paktu były negocjowane za poprzedniego rządu, który bezrefleksyjnie mówił, że jest przeciw, zamiast konstruktywnie pracować, przekonując unijnych partnerów do zrozumienia naszych potrzeb związanych m.in z niestabilną sytuacja na granicy z Białorusią, czy też olbrzymią pomocą udzieloną Ukraińcom uciekającym przed wojną;

każdy z aktów był elementem składowym paktu i nie miałoby sensu przyjęcie pojedynczych rozwiązań, które nie miałyby zastosowania w momencie odrzucenia reszty reform;

PiS okłamywał całą opinię publiczną mówiąc, że pakt można zawetować: od samego początku było wiadomo, że wszystkie elementy paktu będą przyjmowane w Radzie UE większością kwalifikowaną;

  • głosowanie na minus jest odzwierciedleniem naszego stanowiska, że elementy paktu byłyby lepiej wynegocjowane z większym pożytkiem dla Polski gdyby nie PiS;
  • pojawiają się również głosy, że pakt nie bierze wystarczająco pod uwagę względów humanitarnych i skupia się na kosztownych procedurach, a nie na skutecznej pomocy;
  • jednocześnie należy podkreślić, że po naszym sprzeciwie dla pakietu, jeszcze czekamy na ostateczną decyzję Rady UE. Jeśli Rada przyjmie pakt, to będzie czas na konstruktywną pracę przy implementowaniu elementów paktu: jest wiele kwestii, które można na tym etapie uściślić jak choćby odpowiednia pomoc finansowa i administracyjna dla procedur przewidzianych w pakcie.

????️Stary-nowy prezydent – terrorysta

????Jak państwo wiecie od kilku tygodni Rosja ma nowego – starego prezydenta, który w mojej ocenie jest zbrodniarzem wojennym i największym zagrożenie dla bezpieczeństwa w Europie, Władimir Putin.

????To co się zmieniło od ostatnich wyborów to także nielegalny charakter sprawowanego przez niego urzędu. Tzw. “wybory”, które odbyły się w Rosji i na okupowanych terytoriach.

Ukrainy nie mają nic wspólnego z demokratycznym procesem wyboru przywódców państwa. Była to farsa i kpina z demokracji, fałszerstwo i skradzione wybory. Putin wypełnił już dwie kadencje urzędu prezydenta i zmienianie prawa dla niego to po prostu praktyka krajów totalitarnych a nie demokratycznych. Nie mówiąc już o przeprowadzeniu wyborów nanielegalnie okupowanych ziemiach i na fałszowaniu wyników głosowań.

????We środę, na sesji plenarnej PE Europosłowie rozmawiali o konsekwencjach tych wydarzeń dla UE i Europy. Mnie bulwersuje zbyt słaby język, którym Wysoki Przedstawiciel UE ds. polityki zagraniczne i bezpieczeństwaj nazywa wydarzenia z Rosji. W liście do Europosłów wskazał, że wybory w Rosji odbyły się w “bardzo ograniczonych warunkach”. To język strachliwy i niepotrzebny. Czas, aby to Grupa EPL przejęła tekę spraw zagranicznych UE. Od początku istnienia tej funkcji sprawują ją politycy z rodziny Socjalistów i Demokratów i w mojej ocenie nie wykorzystują potencjału i możliwości tej roli, faktycznie osłabiając politykę zagraniczną UE.

????️Rosjanie będą chcieli manipulować europejską opinią publiczną w nadchodzących wyborach do PE

????W czwartek z kolei rozmawialiśmy o rosyjskich próbach ingerencji w wybory w Europie, w tym także w wybory do Parlamentu Europejskiego.

????Reżim Putina będzie używał wszystkich środków: legalnych, półlegalnych i nielegalnych aby manipulować opinią publiczną w Europie, w tym w Polsce. Władze UE i Państw Członkowskich powinny współpracować i zapewnić właściwe środki kontroli dla największych platform mediów społecznościowych. Rosyjskie, fikcyjne lub opłacane przez Rosjan konta nie mogły funkcjonować na bazie kłamstw i manipulacji. A także aby nieograniczone budżety tych kont na reklamę nie były dla firm takich jak Facebook ważniejsze niż jakość debaty publicznej.

tekst i zdjęcie via: https://www.facebook.com/halickipl/posts/pfbid0GCZMVdH3HJswXrUAJQc7dwRU4b4vjXh8P52KLsfmevwUfJUXcu7HzeNbb1LCbs1wl

Patrz też:

https://wiadomosci.wp.pl/parlament-europejski-przyjal-pakt-migracyjny-rozwiazanie-konfliktogenne-7015713066675008a

Zobacz więcej:

https://www.consilium.europa.eu/pl/policies/eu-migration-policy/eu-migration-asylum-reform-pact/timeline-migration-and-asylum-pact/?taxonomyId=271842c3-2535-4f5a-a049-bcdab2758865&taxonomyId=75eecd03-063c-43fd-a82f-8555462ada66