POLSKA – ROSJA – TRUDNE RELACJE

Polska-Rosja. Diagnoza społeczna 2013 – raport z badań opinii publicznej w Polsce i RosjiUcieczka do wolności – Andrzej Halicki, wyborcza.pl, 02.09.2010
Polscy politycy chcą, by między Warszawą i Moskwą powstała sieć instytucji zajmująca się współpracą między obu krajami nie mniej gęsta niż między Warszawą a Berlinem. – Kilkaset polskich miast ma stałych partnerów w Niemczech. W Rosji miast partnerskich mamy zaledwie kilka. Powinniśmy dążyć, by było ich jak najwięcej – przekonywał niedawno podczas konferencji o stosunkach polsko-rosyjskich zorganizowanej przez PAP i agencję RIA-Nowosti szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Andrzej Halicki. Więcej: wyborcza.pl, 10.07.201004.06.2010 “Od dwóch lat nie miałem tak dobrej, merytorycznej rozmowy” – Aleksander Konowałow. Ministrowie sprawiedliwości: Polski Krzysztof Kwiatkowski i Rosji Aleksander Konowałow podpisali memorandum o prawnej współpracy międzyresortowej.

Halicki – po wspólnym posiedzeniu polskiej i rosyjskiej komisji – Dziękujemy Rosjanom i czekamy na konkrety, 27.05.2010
Podczas poniedziałkowej wideokonferencji Warszawa-Moskwa, Przewodniczący sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych Andrzej Halicki (PO) podkreślił “ogromne oczekiwania” dotyczące rozwoju stosunków z Rosją. Przytoczył wyniki sondażu wśród Polaków, w którym wymienili oni prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa wśród osób, jakie chętnie widzieliby w Polsce na zaproszenie nowego prezydenta. Więcej: interia.pl, 05.07.2010Andrzej Halicki, Przew. Komisji Spraw Zagranicznych: Zróbmy cykl filmów po obu stronach granicy, 27.05.2010
Według szefa sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych Andrzeja Halickiego (PO) relacje między Polską a Rosją powinny być takie jak między Polską a Niemcami. W jego opinii Rosja powinna wejść na taką samą drogę, na jaką 20 lat temu w relacjach z Polską weszli Niemcy. Zaznaczył, że w procesie porozumienia ważne są m.in. wymiana młodzieży, współpraca miast i wyższych uczelni. “Politycy mogą jedynie zbudować klimat, instytucje czy oprzyrządowanie formalno-prawne” – powiedział.
Spotkanie z delegacją Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej, 27.05.2010Zdaniem Halickiego tragedia z 10 kwietnia pod Smoleńskiem, spowodowała, że relacje między politykami Polski i Rosji stały się bezpośrednie. Wskazał, że bezpośrednie kontakty, które nawiązał z Konstantinem Kosaczowem, zaowocują m.in. wspólnym posiedzeniem polskiej i rosyjskiej komisji spraw zagranicznych 6 maja w Moskwie. “To jest krok oczywisty, ale dlaczego to nie działo się wcześniej?” – zapytał Halicki.

Cześć ich pamięci! Katastrofa lotnicza w Smoleńsku 10.04.2010Andrzej Halicki – Dialog, dobra wola, chęć współpracy, umiejętność słuchania i szacunek dla drugiej strony pozwolą na osiągnięcie wspólnego celu, jakim jest zjednoczona Europa – wolna od uprzedzeń, zafałszowań historii, unikająca konfliktów w każdej sferze wzajemnych kontaktów. List Putina, potem jego przemówienie na Westerplatte, obecność na uroczystych obchodach 70. rocznicy mordu w Katyniu, reakcje władz i samych Rosjan na tragedię pod Smoleńskiem świadczą o dobrych intencjach ze strony Rosji.