- PIS zlikwidował urząd pełnomocnika ds. wprowadzenia euro w Polsce/ Euro w Polsce nie będzie? 01.12.2015
- Bieżący monitoring konwergencji na stronie MF
- Patrz strona archiwalna Ministerstwa Finansów na temat euro
- Prawne przygotowania Polski do wejścia do strefy euro, NBP 2008
- Czternaste sprawozdanie z działalności Pełnomocnika Rządu ds. Wprowadzenia Euro, 2015
- Po jakim kursie do strefy euro? 2014
- Narodowy Komitet Koordynacyjny ds. euro
- Która opcja może być dla nas korzystniejsza: big bang czy rozłożenie procesu na trzy lata
- Prawne i kosztowe aspekty wprowadzenia euro
- Euro a konstytucja, 16.12.2010
- Szanse i zagrożenia zw. z przyjęciem euro w Polsce
- Rada Ministrów przyjęła Ramy Strategiczne Narodowego Planu Wprowadzenia Euro, 26.10.2010 – rozmowa z Koteckim
- Ustawa z dnia 8 października 2010 r. o współpracy Rady Ministrów z Sejmem i Senatem w sprawach związanych z członkostwem Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej
- Unia będzie naprawiać swoje finanse publiczne, 19.05.2010
- Kotecki: Ramy Strategiczne Narodowego Planu Wprowadzenia Euro w II kwartale 2010, natomiast w 2011 roku Narodowy Plan Wprowadzenia Euro, 30.03.2010
- Zmieńmy konstytucję z myślą o euro, 12.02.2010
- Jak wygląda nowa mapa drogowa do euro, 09.02.2010
- Plan rozwoju i konsolidacji finansów 2010-2011 przybliży nas do euro?
- Strefa euro ma swojego szefa, 19.01.2010
- Dziś egzamin na przyjęcie euro z całej 16-ki zdałby tylko Luksemburg, 12.12.2009
- Kiedy do ERM2 i po jakim kursie, 15.09.2009
- Przyjęcie ustawy horyzontalnej po zmianie konstytucji, 14.01.2009
Koniec z zasadą walutowości – zmiany w Kodeksie Cywilnym i Prawie Dewizowym od 24 stycznia 2009
Zobacz euroopracowania NBP – Biuro DS. Integracji ze Strefą Euro (BISE)
Istnieje już w naszym kraju – od maja 2004 możliwość płacenia w euro za nabywane towary, takie jak codzienne zakupy, a także i usługi, jak na przykład nocleg w hotelu, czy obiad w restauracji, czyli tam, gdzie stroną transakcji jest konsument, pod warunkiem że obydwie strony wyrażają na to zgodę, patrz – rozporządzenie z 15 kwietnia 2004 (Dz.U. nr 73 poz. 658 z 2004)
Od 24 stycznia 2009 roku polskie firmy mogą swobodnie rozliczać się między sobą w walucie innej niż polska. Jest to spowodowane uchyleniem tzw. zasady walutowości, regulowanej przez art. 358 § 1 Kodeksu Cywilnego oraz art. 9 pkt 15 Prawa dewizowego.
Do tej pory polscy przedsiębiorcy, chcący rozliczać się w walutach obcych z kontrahentami krajowymi, musieli występować do Narodowego Banku Polskiego z wnioskiem o wydanie indywidualnego zezwolenia dewizowego.
Zobacz więcej: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-podmioty-polskie-moga-rozliczac-sie-pomiedzy-soba-w-walucie-obcej
Zobacz też: Nowe zasady rozliczeń w walucie obcej między kontrahentami od 24 stycznia 2009
Wprowadzenie waluty euro jest jednym z największych osiągnięć Unii Europejskiej. W roku 2009 minęła 10 rocznica powstania strefy euro. W roku 1999 wprowadzono euro do obiegu bezgotówkowego, zaś w 2002 do obiegu gotówkowego.
Aby wejść do strefy euro, trzeba wypełnić kryteria konwergencji, umożliwiające wejście do ERM2 a następnie do strefy euro. Spośród wszystkich krajów UE , dzisiaj tylko Luksemburg spełnia wszystkie kryteria konwergencji.
Przed wejściem do strefy euro musimy zapewnić zgodność polskiego prawa z postanowieniami traktatu i statutu i uwzględnić euro jako prawny środek płatniczy na obszarze Polski, przede wszystkim w drodze – tzw. ustawy horyzontalnej.
Nowelizacja Konstytucji nie musi być dokonana przed wstąpieniem Polski do mechanizmu kursowego ERM2. Ale przed wejściem do strefy euro (nie mylić z wejściem do przedsionka strefy Euro, jakim jest ERM2) musi ulec zmianie art. 203 i 227 Konstytucji RP i ustawa o Narodowym Banku Polskim – patrz forsal.pl. Zmianie ulec muszą także ustawa o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, także o NIK (pełni funkcje kontrolne wobec NIK), ustawa o rachunkowości i inne przepisy, kolidujące z wymogami nowej ustawy horyzontalnej.
W „ustawie horyzontalnej” winny znaleźć się przepisy, które pozwolą na zastąpienie złotego przez euro jako nowego prawnego środka płatniczego w Polsce, zapewnią ciągłość wszelkich stosunków prawnych, które związane są z określoną walutą i wymagają korekty w związku z wprowadzeniem euro, wprowadzą obowiązek podwójnego podawania cen, dokonają wyboru odpowiedniego scenariusza wprowadzenia euro do obiegu, uregulują zagadnienia dotyczące okresu obowiązywania w Polsce obu walut, wprowadzą przepisy zapobiegające praniu brudnych pieniędzy, wprowadzą wiele innych szczegółowych przepisów.
Polska może wprowadzić tzw. scenariusz madrycki, w którym trzyletni okres przejściowy pozwala osobom fizycznym i firmom przygotować się do przyjęcia jednej, wspólnej waluty, zanim ta rzeczywiście pojawi sięw obiegu, podczas tego okresu do transakcji gotówkowych nadal wykorzystywane są krajowe środki płatnicze. W bezgotówkowym obowiązuje wspólna waluta.
Scenariusz big-bang – wtedy przyjęcie euro jako waluty oraz wprowadzenie banknotów i monet euro do obiegu odbywa się jednocześnie (okres przejściowy jest zredukowany do zera).
Patrz też: 10 października 2009 Polska ratyfikowała Traktat z Lizbony
Patrz też : Jaki scenariusz dla Polski, 06.10.2009