Podsumowanie minionego tygodnia w Parlamencie Europejskim
Unijny budżet na 2025 rok
Przyjęliśmy czytanie Parlamentu Europejskiego do negocjacji budżetowych z Radą UE dot. budżetu rocznego na rok 2025, w pracach nad którym reprezentowałem Grupę EPL. Z przyjętych poprawek budżetowych jasno wynika, że Parlament sprzeciwia się drastycznym cięciom z pozycji Rady. Postaramy się w jak największym stopniu przywrócić poziom zaproponowany przez Komisję Europejską lub nawet zwiększyć niektóre alokacje.
Dzięki moim staraniom w poprawkach budżetowych znalazły się tak kluczowe obszary jak:
ochrona granic, zdrowie, badania naukowe i innowacyjność, konkurencyjność, edukacja,
pomoc dla regionów dotkniętych katastrofami naturalnymi w ramach Unijnego Instrumentu Ochrony Ludności, a także wsparcie dla Europejskiego Programu Kosmicznego, który zapewnia wczesne ostrzeżenia dla właściwych organów w czasach kryzysów, takich jak powodzie, za pośrednictwem programu Copernicus oraz świadczenie kluczowych usług nawigacyjnych dla służb ratowniczych i transportowych za pośrednictwem programu Galileo; inne obszary, które wzmacniamy to rolnictwo, w tym na pomoc dla młodych rolników, pomoc dla organizacji społeczeństwa obywatelskiego w ramach programu Obywatele, Równość, Prawa i Wartości,
a także walka z terroryzmem i radykalizacją ze środków z Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz „Military Mobility” – nazywany wojskową strefą Schengen.
Parlament po raz pierwszy opowiada się też za finansowaniem fizycznej infrastruktury na zewnętrznych granicach UE w ramach Instrumentu Wsparcia Finansowego na rzecz Zarządzania Granicami i Polityki Wizowej (ze zwiększonym budżetem o 35 mln eurowzględem propozycji KE). Zapis o tym jest zawarty bezpośrednio poprawce budżetowej.To historyczny moment.
W przyjętych poprawkach budżetowych znajduje się niezmiennie wsparcie dla Ukrainy oraz krajów kandydujących takich jak Mołdawia, a także środki na pomoc humanitarną w kontekście globalnych konfliktów i kryzysów. Parlament opowiedział się też za odpowiednimi środkami na zwalczanie rosnących zagrożeń bezpieczeństwa, takich jak rozprzestrzenianie dezinformacji, terroryzm, radykalizacja, ekstremizm i poważne przestępstwa.
Debata nt. migracji
W środę 23 października w Strasburgu odbyla sie kolejna dyskusja nt. skutecznego i uporządkowanego zarządzania migracją, w szczególności za pomocą nowych ram prawnych dotyczących powrotów.
Europosłowie zaprezentowali skrajne różne opinie i podejście w kwestii sposobów zmniejszenia nieuregulowanej migracji do UE, w szczególności poprzez zaostrzenie polityki powrotowej nielegalnych imigrantów.
Przedstawiciele grup politycznych nawiązali do konkluzji szczytu europejskiego z 17 października i koncepcji „innowacyjnych rozwiązań” poprzez „centra powrotowe”.
Ugrupowania lewicowe stanowczo odrzucają wszystkie zaproponowane pomysły jako nieskuteczne, kosztowne i nieludzkie. Grupa Renew Europe również przyjęła tę linię, przy czym przyznała, że obecna dyrektywa w sprawie powrotów z 2008, a której rewizja została zablokowana w PE, wymaga rewizji.
Grupa EPL broni nowych i innowacyjnych podejść. Tomas Tobé, szwedzki europarlamentarzysta przemawiający w imieniu grupy EPL, stwierdził, że musimy„odzyskać kontrolę nad migracją” i że pierwszy ważny krok został wykonany dzięki Paktowi.
Grupa EPL stoi na stanowisku, ze to Unia, a nie przemytnicy powinni decydować, kto wjeżdża na teren UE oraz, że należy zrobić jeszcze więcej, aby zwiększyć liczbę powrotów. W związku z tym, nowa propozycja zostanie złożona w ciągu 100 dni od rozpoczęcia kadencji nowego komisarza. Przedstawiciel EPL podkreślił, że powinniśmy rozważyć nowe rozwiązania, takie jak centra powrotowe” oraz, że wbrew sprzeciwowi lewicy, EPL jestgotowa, aby iść naprzód w tym temacie.
Nagroda Sacharowa
Kandydaci Grupy EPL Maria Corina Machado i Edmundo Gonzalez wygrali tegoroczną Nagrodę im. Sacharowa za wolność myśli i walkę o prawa obywatelskie.
Edmundo Gonzalez reprezentujący demokratyczne partie w ostatnich wyborach prezydenckich w Wenezueli musiał uciekać ze swojego kraju pomimo zwycięstwa w wyborach, a poprzedni prezydent Nicolás Maduro nie uznał wyniku wyborów. To bardzo podobna sytuacja do tej z 2020 roku na Białorusi, kiedy wybory wygrała Swietłana Cichanouska, ale uzurpator Łukaszenka siłąutrzymał się przy władzy.
Parlament Europejski każdego roku przyznaje te specjalną nagrodę upamiętniającą sowieckiego naukowca i dysydenta politycznego Andrieja Sacharowa dla tych osób, ruchów politycznych i społecznych, którzy szczególnie w danym roku przyczynili się do walki o prawa polityczne i społeczne na świecie. Kandydatów do nagrody zgłaszać mogą parlamentarne grupy polityczne. W specjalnej procedurze obejmującej głosowanie w komisjach parlamentarnych a potem na forum kierownictwa PE (wszyscy szefowie Grup Politycznych) wybierany jest laureat.
Po raz kolejny nominacja Grupy EPL to zwycięska nominacja. Nawet gdy Socjaliści wycofali swoje poparcie pod wpływem nacisków reżimu Edmunda Maduro, my podtrzymaliśmy wsparcie dla walczących o demokrację i sprawiedliwość Wenezuelczyków. Parlament Europejski nie odpuści w obronie praw politycznych i obywatelskich.
Pomoc finansowa UE dla Ukrainy z zamrożonych aktywów rosyjskich
We wtorek 22 października w Strasburgu odbyła się najpierw debata, a następnie głosowanie dot. nowej pomocy makrofinansowej Unii Europejskiej dla Ukrainy o wartości do 35 mld euro. Ostatecznie Parlament Europejski przyjął zdecydowaną większością głosów (518 głosów za, 56 przeciw, 61 wstrzymujących się) powyższy wniosek ustawodawczy.
Europosłowie, podobnie jak Rada, nie zmienili pierwotnego wniosku Komisji Europejskiej stanowiący, że korzystne pożyczki udzielone Ukrainie zostaną spłacone z przyszłych zysków generowanych przez aktywa Banku Rosji zamrożone w UE.
Większość eurodeputowanych uznała, że Rosja powinna zapłacić za zniszczenie ukraińskiego społeczeństwa, argumentując, że Parlament może to umożliwić, wykorzystując zyski z zamrożonych rosyjskich aktywów. Należy podkreślić, że to pierwszy raz, kiedy ta strategia została zastosowana w sposób ustrukturyzowany i na tak dużą skalę.
Udzieleniu pomocy makro finansowej Ukrainie w głównej mierze sprzeciwiła się skrajna prawica.
Przyszła pomoc makroekonomiczna dla Ukrainy jest oparta na kilku innowacyjnychaspektach, m.in. pożyczka dla Ukrainy zostanie spłacona przez rosyjskiego agresora; dodatkowo automatyczny mechanizm korekcyjny pozwoli na obniżenie zaangażowania finansowego UE, gdy partnerzy G7 przedstawią wkłady finansowe umożliwiające osiągnięcie poziomu 45 mld euro całkowitej pomocy.
Grupa EPL w Parlamencie Europejskim
źródło ( tekst i zdjęcie: https://www.facebook.com/halickipl/posts/pfbid029Ntw6E4n13NAs8iyEaYLdNFADoPFEtxRVpFrsM2wen7YbU4wUMuTsSWMVGrHNH5Bl