Podsumowanie minionego tygodnia w Parlamencie Europejskim
Budżet UE na 2025 rok
Do 3 nad ranem w sobotę trwały negocjacje budżetowe. Po trudnych i długich rozmowach osiągnęliśmy porozumienie. Jako główny negocjator budżetu z ramienia EPL, jestem dumny, że wywalczyliśmy kluczowe dla Polski obszary finansowania:
Ochronę granic zewnętrznych, czyli nasze bezpieczeństwo przy zwiększonym finansowaniu Instrumentu Wsparcia Finansowego na rzecz Zarządzania Granicami i Polityki Wizowej (ponad 600 mln euro)
Obronność – zwiększone środki na Military Mobility – nazywany wojskową strefą Schengen (ponad 250 mln euro)
Pomoc dla regionów dotkniętych katastrofami naturalnymi w ramach Unijnego Instrumentu Ochrony Ludności (ponad 210 mln euro)
Pomoc dla Polski na walkę ze skutkami powodzi w postacie 5 miliardów euro, w tym zapewnienie doraźnej pomocy w postaci 1,5 miliarda zaliczek dla Polski do wykorzystania w przyszłym roku
Ochrona wartości demokratycznych – przy większym wsparciu na programu Obywatele, Równość, Prawa i Wartości pomagającemu organizacjom społeczeństwa obywatelskiego na poziomie lokalnym, regionalnym i Unijnym bezpośrednio z budżetu UE (ponad 230 mln euro)
Zdrowie – wparcie dla klastra Zdrowie programu Horyzont Europa, z którego finansowane są badania naukowe np. nad szczepionką przeciw rakowi (ponad 600 mln euro)
Zapewniliśmy też stabilne finansowanie dla Frontexu, czyli agencji straży granicznej i przybrzeżnej wspierającej kraje członkowskie w zarządzaniu zewnętrznymi granicami UE i zwalczaniu przestępczości transgranicznej.
Dodatkowe finansowanie dla Prokuratury Europejskiej, do której Polska przystąpiła w tym roku
Polska prezydencja w UE
W Parlamencie Europejskim odwiedził nas polski Minister Aktywów Państwowych, Pan Jakub Jaworowski. To element przygotowań do polskiej prezydencji w UE.
Minister na spotkaniu z posłami polskiej delegacji w grupie EPL rozmawiał m.in. o programie EDIP (European Defence Industrial Programme – Program na rzecz Europejskiego Przemysłu Obronnego), a więc o unijnym narzędziu wsparcia i inwestycji europejski przemysł obronny. Ten program to duża szansa dla Polski i Europy, na inwestycje w duże projekty bezpieczeństwa, ważne dla naszego rządu jak Tarcza Wschód i Tarcza Powietrzna. Ale też ważne dla całego regionu i UE.
Bez Parlamentu Europejskiego nie będzie EDIP. Parlament i jego sprawozdawcy negocjują postanowienia i kształt takiego programu na równi z Radą i Komisją Europejską. Dlatego tak ważne jest dobre przygotowanie polskich europosłów na te negocjacje, i tak ważna jest sprawna koordynacja między ministrami rządu RP a posłami do PE. Dziękuję Panu Ministrowi za wizytę i rozmowę.
Wysoka Komisarz UE ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa przesłuchiwana przez europosłów
Wysoka Przedstawiciel UE / Vice Przewodnicząca KE ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Kaja Kallas przeszła test przesłuchania w Parlamencie Europejskim przed swoją nominacją na stanowisko.
We wtorek, przez blisko 3 godziny odpowiadała na pytania posłów wszystkich grup politycznych. Pytaliśmy Kallas o sankcje UE przeciwko Rosji, o jej ocenę stanu gospodarki rosyjskiej i o to czy jej zdaniem sankcje unijne działają należycie, co można zrobić by je usprawnić, o jej scenariusze na zakończenie wojny na Ukrainie. Rozmawialiśmy o Afryce, o sposobie podejmowania decyzji w polityce zagranicznej UE, o wartościach unijnych takich jak prawa człowieka w rozmowach i relacjach z państwami trzecimi.
Sporo czasu Europosłowie poświęcili na pytania o relacje UE – NATO i UE – USA, oraz o przyszłość europejskiej unii wojskowej. Nie zabrakło też pytań o konflikt izraelsko – palestyński.
Kandydatka na Wysoką Przedstawiciel UE ds. polityki zagranicznej była pytana o jej podejście do państw takich jak Iran, Korea Północna, Chiny.
Nie na wszystkie pytania była premier Estonii odpowiedziała satysfakcjonująco. Kandydatka grupy Odnowić Europę w niektórych tematach wybrzmiała dość enigmatycznie, ale w sprawach Rosji i wsparcia dla Ukrainy była bardzo jednoznaczna i dobrze przygotowana.
Kallas powinna uzyskać akceptację PE, uważam że to dobra osoba na to stanowisko.
Czekamy jeszcze na wyjaśnienie się sytuacji innych kandydatów do Komisji Europejskiej.
Parlament Europejski w głosowaniu plenarnym ma zaakceptować kandydatów na Komisarzy. Głosowanie jest przewidziane na ostatni tydzień listopada.
Grupa EPL w Parlamencie Europejskim
Więcej: https://www.euractiv.pl/section/polityka-wewnetrzna-ue/news/kallas-na-przesluchaniu-nie-potrzebujemy-unijnej-armii/ ( żródlo: Euractiv)