Podsumowanie minionego tygodnia w Parlamencie Europejskim
️Parlament zatwierdza Komisję „von der Leyen II”
W środę 27 listopada, w czasie sesji plenarnej w Strasburgu europosłowie zatwierdzili 370 głosami do 282, skład nowej komisji Urszuli von der Leyen. Zatwierdzenie nowej Komisji jest dla nas szczególnym powodem do dumy. Przede wszystkim, w jej skład weszło aż 14 Komisarzy wywodzących się z naszej rodziny politycznej, Europejskiej Partii Ludowej. Dodatkowo polski komisarz Piotr Serafin będzie odpowiedzialny za najważniejszy portfel, czyli sprawy budżetowe.
Przed głosowaniem odbyła się debata, w czasie której Ursula von der Leyen zaprezentowała swój zespół i priorytety na najbliższe lata. Przewodnicząca nowej Komisji zapewniła, że pierwszą inicjatywą będzie Kompas Konkurencyjności, mający na celu zniwelowanie luki innowacyjnej Europy w stosunku do USA i Chin, zwiększenie bezpieczeństwa i niezależności oraz dekarbonizację.
Zapowiedziała także, że w nowy zespół będzie trzymać się celów Europejskiego Zielonego Ładu. Zobowiązała się do przedstawienia porozumienia na rzecz czystego przemysłu, rozpoczęcia strategicznego dialogu na temat przyszłości europejskiego przemysłu samochodowego, kontynuowania prac nad konkurencyjną gospodarką o obiegu zamkniętym ipracy na rzecz europejskiej unii oszczędnościowo-inwestycyjnej.
Ursula von der Leyen zapowiedziała także, że Europa musi odgrywać większą rolę we wszystkich strefach, gdzie obecnie toczą się konflikty zbrojne, tj. na Ukrainie, na BliskimWschodzie i niektórych częściach Afryki. Podkreśliła, że bezpieczeństwo europejskie jest kluczowe i będzie traktowane przez nową Komisję jako absolutny priorytet. Wezwała również Europę do zwiększenia wydatków na obronność.
Miałem zaszczyt osobiście zabrać głos w debacie, która miała miejsce po prezentacji Przewodniczącej Ursuli von der Leyen. W swoim wystąpieniu podkreśliłem z całą siłą wagę bezpieczeństwa w Europie, które przybiera różne formy. Dzisiaj powinniśmy walczyć nie tylko o polepszenie bezpieczeństwa militarnego, ale także gospodarczego, żywnościowego oraz socjalnego.
Całość mojego wystąpienia mogą Państwo zobaczyć pod poniższymi linkami
https://twitter.com/AndrzejHalicki/status/1861740524367147013
lub
https://www.facebook.com/halickipl/videos/587647243678044?locale=fr_FR
Nowa Komisja powinna objąć urząd już 1 grudnia. Najwyższy czas, aby zabrać się do pracy, przed nami naprawdę ogromne wyzwania i należy zająć się nimi jak najszybciej. W grę bowiem chodzi o bezpieczeństwo nas wszystkich.
️️Unijny budżet na rok 2025
Parlament Europejski przyjął budżet Unii Europejskiej na rok 2025, który wyniesie 199,44 miliarda euro. Za jego przyjęciem głosowało 418 posłów. Miałem ogromny zaszczyt reprezentować Grupę EPL w negocjacjach, które zakończyły się w zeszłą sobotę nad ranem.
Jako główne pro-europejskie i pro-demokratyczne grupy polityczne pracowaliśmy ponad podziałami i sprzeciwiliśmy się drastycznym cięciom zaproponowanym przez Radę Unii Europejskiej w kluczowych obszarach.
Jako reprezentant Grupy EPL w tych trudnych i długich negocjacjach do końca walczyłem o dofinansowanie ochrony unijnych granic zewnętrznych i udało się to zrobić poprzez zwiększone środki na rzecz Instrumentu Zarządzania Granicami i Polityki Wizowej (ponad 600 mln euro), dzięki temu mamy zasoby na infrastrukturę, budynki, systemy i usługi potrzebne na granicach. Udało nam się też zapewnić stabilne finansowanie dla Agencji Frontex, czyli naszej europejskiej straży granicznej i przybrzeżnej. Dotacja dla Agencji jest bezpośrednio związana z naszym bezpieczeństwem.
Z budżetu unijnego zapewniamy też: – wsparcie dla regionów dotkniętych katastrofami naturalnymi w ramach UnijnegoInstrumentu Ochrony Ludności, a także pomoc dla Polski na walkę ze skutkami powodzi w postaci 5 miliardów euro, w tym zapewnienie doraźnej pomocy w postaci 1,5 miliarda zaliczek; – dofinansowanie polityki zdrowotnej – a konkretnie wsparcie z programu Horyzont Europa na badania naukowe np. nad szczepionką przeciw rakowi (ponad 600 mln euro) – wparcie w obszarze ochrony wartości demokratycznych – zwiększyliśmy środki dla
- Programu Obywatele, Równość, Prawa i Wartości pomagającemu organizacjom społeczeństwa obywatelskiego bezpośrednio z unijnego budżetu (ponad 230 mln euro)
- wparcie obronności przy zwiększonych środkach na Military Mobility, czyli wojskową strefą Schengen (ponad 250 mln euro)
Dużym osiągnięciem w negocjacjach jest też wykorzystanie dedykowanego mechanizmu przewidzianego do spłaty długu z NextGenerationEU, które wsparło unijne gospodarki nadszarpnięte przez pandemię Covid-19, bo spłata długu nie może być pretekstem do obcinania najważniejszych polityk unijnych finansowanych z budżetu UE.
Dzięki staraniom ponad podziałami możemy realizować ważną misję Unii Europejskiej w przyszłym roku, a ja już rozpoczynam pracę na kolejnym budżetem rocznym na rok 2026, którego będę głównym negocjatorem z ramienia Parlamentu Europejskiego. Przed nami sporo wyzwań, ale wiemy jak działać – musimy działać wspólnie.
️Kryzys demokracji w Gruzji
Kraje trzecie, które aspirują do Unii Europejskiej powinny moim zdaniem spełniać najwyższe standardy demokracji. Szczególnie teraz gdy o jakość demokracji toczy się bój w samej UE i w wielu państwach członkowskich, w tym w Polsce.
Papierkiem lakmusowym świata demokratycznego są wybory parlamentarne, prezydenckie i wszystkie inne. Te powinny być przeprowadzane wzorowo a ich administracja i jakość procesu wyborczego nie powinny zostawiać żadnych wątpliwości. Niestety, ostatnie wybory parlamentarne w Gruzji są zupełną odwrotnością tego standardu. Przeprowadzone w sposób budzący wiele kontrowersji, przy ogromnym sprzeciwie społecznym ale także mocnej reakcji i słowach samej prezydent Gruzji Salome Zourabichvili, która powiedziała, że zostały sfałszowane i zażądała ich ponownego przeprowadzania.
My, jako europosłowie jednoznacznie przyłączyliśmy się w czwartkowym głosowaniu do tego stanowiska, postawiliśmy wyraźną perspektywę czasową dla nowych wyborów, to jest najpóźniej jeden rok. Bez nowych wyborów rozmowy akcesyjne a nawet rozmowy i pomocy przedakcesyjnej z rządem gruzińskim powinny naszym zdaniem zostać zawieszone.
Przyjęta w czwartek rezolucja nakreśla całościowo pogarszającą się jakość demokracji w Gruzji, proces który z dużym smutkiem w Brukseli obserwujemy od lat. Nie mogę pozbyć się wrażenia, że rządząca Gruzją partia „Gruziński sen” zabiera społeczeństwu gruzińskiemu jego największe marzenia i aspiracje, odciągając swój kraj od sojuszu z Brukselą a przyciągając coraz bliżej do sojuszu z Rosją. Nie będziemy na to patrzeć bezczynnie i będziemy kontynuować współpracę z pro-europejskim społeczeństwem gruzińskim, nie z de facto pro-rosyjską i nieszczerą partią polityczną.
Sytuacja w Gruzji to tez duże wyzwanie dla partii członkowskich EPL w Gruzji. Jesteśmy z naszymi stowarzyszonymi partiami w ciągłym kontakcie i wiemy, że dzięki ich wysiłkom Gruzini nie odpuszczą swoich marzeń o zjednoczonej Europie w ramach Unii Europejskiej.
Grupa EPL w Parlamencie Europejskim
tekst i zdjęcie via: https://www.facebook.com/halickipl/

Wszystkie reakcje: