Strona strefaeuro.eu wykorzystuje pliki cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. Więcej: Polityka cookies

Euro – daty

„FAZ”: Do 2025 roku euro we wszystkich krajach Unii Europejskiej

Komisja Europejska chce do 2025 roku wprowadzić wspólną walutę euro we wszystkich 27 krajach Unii Europejskiej – podał dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, powołując się na stanowisko komisarzy Valdisa Dombrovskisa i Pierre’a Moscoviciego.

Więcej: rmf24.pl

 

Nie pytaj kiedy do euro, zapytaj po ile

Choć wpływ kursu zamiany na przyszłość naszą i gospodarki to skomplikowany mechanizm, jego istotę można zilustrować na prostym przykładzie. Przy tej okazji można też odmitologizować powszechne obawy, widoczne w niemal każdym badaniu ankietowym, w którym Polacy odpowiadają na pytania, czy chcą przyjęcia euro i co o tym sądzą. Także najnowsze sondaże wskazują, że nie chcemy tego i boimy się, że na tym stracimy. Aż 63 proc. badanych w marcu przez TNS OBOP uważa, że przyjęcie wspólnej waluty będzie niekorzystne dla sytuacji gospodarstw domowych. Znacznie trudniej dowidzieć się, z czego to przekonanie wynika i na czym się opiera.

Więcej:  open.pl

 

Łotewski minister o Polsce: Jeśli chcecie być superpotęgą, przyjmijcie euro

 

Vilks podkreślił, że dla Łotwy wejście do strefy euro było bardzo ważne. – Musimy mieć świadomość, że Rosja może zrobić z nami, co chce, dlatego próbujemy się zabezpieczać i dlatego tak ważne było dla nas wyjście z dawnej strefy sowieckich wpływów – stwierdził. – Będąc w takim sąsiedztwie, nie mamy wielu opcji. Nie możemy siedzieć i patrzeć na to, co się wydarzy. Dlatego też od czasu odzyskania niepodległości zdecydowaliśmy o dołączeniu do Unii Europejskiej, potem do NATO, OECD, a teraz do strefy euro – mówił minister finansów Łotwy.

Więcej: wprost.pl

Prof. M.Noga: Polska powinna znaleźć się jak najszybciej w przedsionku strefy euro

Przyspieszenie inwestycji, znaczące zmniejszanie oprocentowania kredytów i znalezienie się w gronie unijnych decydentów – to najważniejsze argumenty za przystąpieniem Polski do strefy euro.

– Popełniliśmy koszmarne błędy marketingowe, zapominając o tym, że euro to nie tylko zmiana waluty, ale przede wszystkim mentalności, sposobu myślenia, a przede wszystkim dwu- albo trzykrotne zmniejszenie oprocentowania kredytów, bo nie może być ono większe niż czterokrotność stopy lombardowej – mówi Newserii Biznes prof. Marian Noga.

Więcej: biznes.interia.pl

Rynki oczekują od Polski zacznie większej stabilności i wiarygodności politycznej niż od Brazylii, Indii czy Turcji

Rynki oczekują od Polski zacznie większej stabilności i wiarygodności politycznej niż od Brazylii, Indii czy Turcji. Ten proces zaczął się wraz z akcesją do Unii Europejskiej i teraz Polska jest postrzegana jako bardziej przejrzysty kraj, z mniejszą korupcją, lepszymi instytucjami i bardziej przewidywalną polityką niż inne bardziej zmienne rynki wschodzące.

Więcej: obserwatorfinansowy.pl

Rostowski: Polska może przyjąć euro za nieco mniej niż 10 lat

Rostowski – „Wydaje mi się, że 10 lat to realistyczny termin, może to nastąpić nieco szybciej. Jednak musimy mieć pewność, że strefa została na tyle zreformowana, iż możemy do niej bezpiecznie przystąpić”.

Więcej: analizy.bgz.pl, euractiv.pl / gazetaprawna.pl

Zobacz też: Eurodebata Fundacji Schumana i Gazety Wyborczej z udziałem polityków – z kwietnia 2013

Kategorie
Archiwa