Strona strefaeuro.eu wykorzystuje pliki cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. Więcej: Polityka cookies

EURO – PYTANIA

 

 

Czy należy bać się strefy euro?, 18.12.2010

1. Jaka jest różnica między deficytem budżetowym a deficytem finansów publicznych? Co to jest dług publiczny (wiemy, że jego wysokość jest istotna jako kryterium konwergencji)?

Zobacz też:

1. Deficyt budżetowy – niedobór dochodów budżetu w stosunku do jego wydatków

2. Dług publiczny – finansowe zobowiązanie państwa…

3. Co to jest Produkt Krajowy Brutto (PKB)

4. Mechanizmy kryzysu finansowego

5. Kryzys finansowy a dług publiczny

6. Dlaczego wielu twierdzi, że dobrze się stało, że nie weszliśmy do strefy euro w warunkach ogólnoświatowego kryzysu? – patrz m.in. str.14 dok. Kryzys finansowy a dług publiczny :

„wsparciem okazał się spadek kursu złotego w stosunku do euro i dolara (….), poprawiając pozycję konkurencyjną polskich partnerów”.

Wielu ekonomistów podkreśla także rolę środków unijnych w pomniejszeniu wpływu destabilizacji rynków światowych na nasz rynek. Istotnym była też odpowiednia reakcja polskich przedsiębiorców, poprzez cięcia kosztów, ale i dopasowywanie oferty handlowej do potrzeb konsumentów. Kryzys dotknął oczywiście wiele przedsiębiorstw i gospodarstw rodzinnych, ale generalnie Polacy wyszli na ogół obronną ręką z kryzysu, Polska odnotowała nawet wzrost gospodarczy. Więcej o wzroście gospodarczym Polski: gazetaprawna.pl

7. Co to jest wzrost gospodarczy ? – patrz wikipedia

8. Ogólnoświatowy kryzys finansowy i jego wpływ na Polskę, marzec 2009

 

Leave a Reply

Kategorie
Archiwa