Strona strefaeuro.eu wykorzystuje pliki cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. Więcej: Polityka cookies

BLOG – CZ.2

21.01.2011, Co najbardziej przeraża to poziom debaty politycznej, reprezentowanej przez PIS

Tomasz Lis, redaktor naczelny tygodnika „Wprost” ostro krytykuje wypowiedzi przedstawicieli PIS podczas ostatniej debaty w Sejmie na temat katastrofy smoleńskiej. Szczególnie żenujące było wystąpienie Mariusza Kamińskiego, dotychczas umiarkowanego w wypowiedziach… Powoływanie się na łzy Premiera w czasie żałoby – w debacie publicznej – to zawstydzić powinno nas wszystkich. Taki poziom reprezentuje polski Sejm w obliczu tak niewiarygodnej tragedii, której korzeni należy się doszukiwać przede wszystkim w podkręcaniu atmosfery nienawiści wobec przeciwników politycznych, w wykonaniu przedstawicieli PIS – przed i po katastrofie.

Oburzające są słowa pani posłanki Kempy, iż to PO „stworzyło przemysł nienawiści”. Nikt nas nie przekona, że białe jest czarne, a czarne jest białe, pani Poseł. Pani wystąpienia są równie żenujące i równie nie mające nic wspólnego z szacunkiem dla zmarłych w tej katastrofie jak wystąpienie Mariusza Kamińskiego i wielu innych. Merytoryczne wystąpienia nie miały tak wielkich szans się przebić do opinii publicznej jak te Wasze, zatrute nienawiścią. Polacy chcą spokojnej debaty, która umożliwi rozliczenie winnych, niezależnie od partyjnej przynależności.

Tylko spokój i merytoryczna praca w miejsce dotychczasowego wściekłego ataku politycznego, mogą nas uratować przed następną tragedią.

Tomasz Lis podsumowuje: radio TOK FM

19.01.2011, Prosimy o ciszę – śledztwo trwa

Ten dzień to kolejny etap wojny polsko-polskiej, której głównym animatorem jest dziś poseł Antoni Macierewicz(PIS). Bardzo aktywnym w zaognianiu atmosfery wokół śledztwa w/s katastrofy smoleńskiej jest ostatnio także poseł Adam Hofman(PIS). Prezes Jarosław Kaczyński jest w trakcie w poszukiwaniu kolejnych – własnej i cudzych twarzy, które z pewnością nie będą przyjazne dla przeciwników politycznych i nie będzie to służyć wyjaśnieniu przyczyn tragedii.

Poszukiwanie za wszelką cenę winy Rosjan a jednocześnie próba oskarżania polskiego rządu o planowe uczestnictwo w doprowadzeniu do katastrofy wydaje się być nieustannym PIS – kliwym krzykiem, zagłuszającym własne zaniedbania i własne winy – w tym te, które dotyczą tworzenia takiego klimatu polityki wewnętrznej i zewnętrznej, w wyniku którego PIS stracił zaufanie większości Wyborców.

Dziś poseł Adam Hofman oświadczył w wywiadzie radiowym, iż „rząd powinien przygotować kilka prezentacji na każdą okoliczność” po zakończeniu konferencji MAK-u. PIS uważa zatem, że prawda ma wiele twarzy. Tak jak wiele twarzy ma dziś PIS.

Panie Pośle! – umiejętność dostosowywania się do każdej sytuacji jest cenna o ile służy merytorycznej rozmowie o faktach. W tym wypadku ewidentnie służy grze politycznej, co jest karygodnym nadużyciem wobec ogromu nieszczęść związanych z katastrofą smoleńską.

Jak dziś powiedział minister Jerzy Miller – „niecierpliwość jest wrogiem dokładności”. Śledztwo trwa a popychanie go kolanem poprzez dobijanie przeciwników politycznych nie może służyć dojściu do prawdy, której oczekują wszyscy Polacy, nie tylko zwolennicy PIS. Prawda nie jest partyjna i wymaga pracy w milczeniu, chyba że dobro śledztwa wymaga przerwania tego milczenia.

Powinniśmy współpracować na rzecz wyjaśnienia przyczyn i okoliczności katastrofy – niezależnie od proweniencji partyjnej i w atmosferze spokoju. Prawda nie może być wygodna dla nikogo – mówił dziś Premier w Sejmie RP. Ważnym jest, by dziś skupić się na dociekaniu wszystkich możliwych do określenia przyczyn tej strasznej tragedii, tak by zapobiec następnym tragediom.

Tomasz Tomczykiewicz (PO) apelował do Antoniego Macierewicza, by zaniechał uwłaczających dla polskiego rządu słów wypowiedzianych wczoraj na wspólnym posiedzeniu trzech komisji sejmowych, prosił także o wspólne i godne uczczenie wszystkich poległych w katastrofie smoleńskiej.

01.01.2011, Nowy Rok

Nowy Rok to nie jest dla mnie przede wszystkim cezura upływającego czasu, to raczej wyzwanie do walki z przeciwnościami losu i zachwycenie jakimś rodzajem ułudy, że los się odmieni, choćby to „w bajki włożyć”. Życia nie da się przeżyć bez wiary w bajdy i bajania, w magię gwiazd …chociaż w tę jedną taką noc…

Ta noc jest szczególna, bo nie ma już z nami wielu ludzi, których kochaliśmy, lubiliśmy lub szanowaliśmy. Nie zapominajmy o nich i ich rodzinach a może inni nie zapomną o nas. Czy Polska się zmieni na lepsze po tej tragedii, w której wzięliśmy udział wszyscy? Czy stać nas na konsekwencję w zapobieganiu szafowaniu ludzkim losem? Od gadania boli głowa, zbyt wielu z nas nie przywiązuje wagi do wypowiadanych słów. W eter idą słowa ciężkie od nienawiści a czasem zwyczajnej głupoty.

Jeśli te słowa wymawiają ludzie, których powołaniem jest troska o tzw. prawdę a wydaje się, że nie poświęcili oni chwili czasu, by zastanowić się nad tym, co przekazują innym lub świadomie przeinaczają znaczenie słów i zdarzeń, to to nie jest faktycznie powód do świętowania. Ale wypijmy lampkę szampana za nas wszystkich, a szczególnie za tych, którzy usiłowali i usiłują robić wszystko, by działo się lepiej…Szczęśliwego Nowego Roku!

31.12.2010, Sylwester

Sympatycznego życia w 2011 roku! , 31.12.2010

24.12.2010, Wigilia 2010

Ta wigilia jest smutna dla tych rodzin, które straciły w tym tragicznym dla Polski roku – swoich najbliższych. Wszystkim polecamy wzruszający wywiad z wdową Karoliną Kaczorowską. Polska jest dziś sponiewierana przez różnej maści wyznawców rozwlekania bólu i odzierania go ze świętości. Posłuchajmy zatem wywiadu, który przywraca wiarę w ludzi i w Polskę, dla której warto żyć.

Chcemy pamiętać o zmarłych w sposób, na który zasłużyli. O wszystkich zmarłych. Nie chcemy fałszywych bogów ani fałszywych proroków. Rachunek sumienia powinni zrobić wszyscy. Polacy są mądrym narodem i wbrew temu co powiedziała wczoraj w TVN24 w Rozmowie Rymanowskiego pani poseł Nelli Rokita(PIS) – kochają Polskę. Dla pani Nelli wzorem państwa opiekuńczego był Związek Radziecki a Polacy, którzy są zwolennikami rządzącej partii nie są dobrymi patriotami.

Wierzymy, że poczucie wspólnoty i rozsądek Polaków pozwoli uchronić nas przed głupotą i ochronić wartości, których symbolem są m.in. insygnia władzy państwowej, przywiezione przez polskiego prezydenta na uchodźstwie – Ryszarda Kaczorowskiego.

Wszystkim, a szczególnie tym, których dotknęło cierpienie, życzymy spokojnych świąt Bożego Narodzenia w gronie rodziny i przyjaciół!

13.12.2010 – 29 -a rocznica stanu wojennego

To już tyle lat minęło a ja wciąż pamiętam skrzypiący pod butami żołnierzy śnieg …Pamiętam te wszystkie lata i dni pełne trudnych rozmów, odważnych zrywów, lęków o bliskich i katastroficznych wizji…

Generał w ciemnych okularach dziś jest symbolem wszelkiego zła. To on jest obrzucany inwektywami za piekło, które niektórych z nas dotknęło w sposób szczególny – stracili życie lub zdrowie.

Generał w ciemnych okularach – postać tragiczna, godna Szekspira mówią niektórzy. Inni zbierają się pod jego domem i traktują jak zbrodniarza.

Zbyt mało się słyszy o konkretnych działaniach na rzecz pokrzywdzonych i o winie wielu innych generałów, sekretarzy i … zbrodniarzy w zaciszach swoich gabinetów. Czesi (czytaj o dekomunizacji w Czechach) powiedzieli kiedyś : Polska nie rozliczyła się od razu z komunizmem i to był jej największy błąd. Tymczasem – czterdzieści kilka procent polskiego społeczeństwa jest dziś skłonna uznawać polskiego generała w ciemnych okularach za pozytywną postać. Ich zdaniem – generał przyczynił się m.in. do powstania okrągłego stołu i zakończenia zwycięstwem niemal bezkrwawej rewolucji polskiego społeczeństwa. Nieznane są wyroki historii i nieznane wszystkie fakty z tamtych lat. Rola generała w tych trudnych czasach była niezwykle trudna, nim oddał władzę – nie zażądał jednak szczególnych uprawnień.

Niedawno, tuż przed wizytą Prezydenta Miedwiediewa, Prezydent Bronisław Komorowski zaprosił generała na posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego – z myślą, jak się wydaje – o wykorzystaniu jego wiedzy, dotyczącej stosunków polsko-rosyjskich w tamtym złym czasie. To wywołało wściekłość ludzi, którzy zapominają o niezwykle skomplikowanej materii działań z czasów stanu wojennego. Proces generała wciąż trwa. Przedstawiciele IV RP z Jarosławem Kaczyńskim na czele pragną sprawiedliwości za wszelką cenę. Również za cenę demokracji, której przejawem są m.in. niezależne działania sądów i prokuratury. ik

 

26.11.2010 Ile kobiet wybrano w wyborach samorządowych? Wciąż za mało!

19.11.2010 Czas na wybory – 21 listopada w niedzielę, g. 8-22, czyli ile jest kobiet w mężczyznach

Zaraz cisza wyborcza, więc można odejść od polityki i z przymrużeniem oka posłuchać wypowiedzi mężczyzn o mężczyznach, bo takie wypowiedzi udostępniło nam polskieradio.pl z okazji Światowego Dnia Mężczyzn (19 listopada).

Gdy mój syn miał siedem lat, dość kategorycznie stwierdził, że mężczyzna jest przeznaczony do wyższych celów niż kobieta. Dziś ma córkę i mam nadzieję, że wychowa ją na człowieka, dla którego płeć nie będzie wyznacznikiem powołania do spraw bardziej lub mniej ważnych.

„Bycie uważnym wobec swego otoczenia” to piękna cecha, którą zdaniem Andrzeja Halickiego powinien mieć mężczyzna. A przecież to cecha uniwersalna.

Natomiast sposób jej artykułowania to już należy do sfery męskości lub kobiecości. Co zaś oznaczają te dwa pojęcia – to wyznaczają pewne mity, stereotypy i nasze cechy fizyczne i psychiczne. Bywa jednak, że „więcej jest mężczyzny w kobiecie lub kobiety w mężczyźnie” i to nie umniejsza a czasem wręcz dodaje uroku tejże kobiecie lub mężczyźnie.

A zatem jak „zdefiniować mężczyznę” ? Jako kobieta mogłabym mieć inny punkt widzenia, niż wypowiadający się mężczyzni o mężczyznach a jednak ta ostatnia definicja – pana Roberta Kupisza jest… taka mocna…choć też uniwersalna. Posłuchaj: polskieradio.pl

15.11.2010 But(ny) Prezes Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyński powiedział na dzisiejszej konferencji prasowej, by nie pytać go o losy wyrzuconych posłanek z PIS, bo jest to tak interesujące jak jego buty. O „Poncyliuszów” też „pytać zakazano”. Panie Prezesie, polecamy lekturę „Reduty Ordona” – naprawdę warto poczytać!


BLOG CZ.4

BLOG CZ.3

BLOG CZ.2

BLOG CZ.1

Leave a Reply

Kategorie
Archiwa