Strona strefaeuro.eu wykorzystuje pliki cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. Więcej: Polityka cookies

Halicki – Wspólna waluta to interes ekonomiczny dla każdego Kowalskiego. PIS, dystansując się do Europy, chce mniej Polski w Polsce

 

„Tak jest. Ale pójdźmy dalej, do raportu pana Sławomira Skrzypka z NBP z 2009 r. Otóż wejście do strefy euro w roku pierwszym dałoby, niezależnie od sytuacji gospodarczej, nadwyżkę, czyli wzrost PKB od 0,9 do 1,9 w pierwszym roku. To jest ta korzyść gospodarcza, którą szacowało wówczas NBP. (Gwar na sali) W perspektywie kilku lat – nie polemizuję i nie dam się wciągnąć w polemikę, bo przedłużymy debatę – do 7,5%.
Czyli mówimy o kilkuletnim okresie, horyzoncie dłuższym niż jeden rok. Podaję te liczby dlatego, żeby uzmysłowić jeszcze raz, że to jest nasz wspólny interes, nie tylko interes polityczny, którego nikt nie negocjował, państwo także, marząc o wspólnej Europie, ale także interes gospodarczy, interes ekonomiczny, ba, interes każdego Kowalskiego.”

Zwracając się do przedstawicieli PIS:

– „Nawet jeżeli pan poseł Szczerski skądinąd powiedział rzecz bardzo istotną: byśmy walczyli o więcej Europy w Europie. Ale konsekwencją jego słów jest mniej Polski w Polsce, bo taka jest wasza recepta na to budowanie dystansu do decyzji brukselskich. Mniej Polski w Polsce. Wytłumaczcie Polakom, dlaczego muszą płacić bez sensu, bez żadnego dodatkowego powodu, na przykład koszty przewalutowania. Przecież to są miliardy złotych.”

Więcej: Wypowiedź posła Halickiego w Sejmie podczas debaty o unijnym pakcie fiskalnym, sejm.gov.pl

Zobacz też:
Wypowiedź Dariusza Rosatiego, przew. Komisji Finansów Publicznych
Wypowiedź Ministra Finansów Jacka Rostowskiego

Zapis całej debaty w Sejmie 19.10.2013

Leave a Reply

Kategorie
Archiwa