Strona strefaeuro.eu wykorzystuje pliki cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. Więcej: Polityka cookies

Euro – negocjacje

Bycie poza strefą euro to wielki błąd polityczny – Danuta Hübner

Po Brexicie cały ciężar integracji europejskiej jeszcze bardziej przesunie się do strefy euro – mówi w ‚Temacie dnia’ europosłanka PO, była unijna komisarz prof. Danuta Hübner. Jej zdaniem, to, że Polska nie wyraża zainteresowania wejściem do strefy euro, to wielki błąd polityczny. Powinniśmy tłumaczyć nie tylko to, co oznacza wejście do strefy euro, ale co ważniejsze – co oznacza pozostawanie poza nią – dodaje rozmówczyni Tomasza Chojnowskiego.

Więcej: wyborcza.pl

Prezydent Komorowski: Polska powinna zacząć przygotowywać się do wejścia do strefy euro

Bronisław Komorowski uważa, że jeśli nie chcemy pozostać na peryferiach Unii, musimy jak najszybciej rozpocząć działania, które umożliwiłyby nam wstąpienie do strefy euro.

Więcej: forbes.pl

Nic nie powstaje poza plecami Polski. Strefa euro jest otwarta." – mówi eurokomisarz Michel Barnier. Dziś kluczem jest determinacja…

Kryzys się skończył – ogłosił najpierw prezydent Francji François Hollande, a po nim premier Donald Tusk. To były wypowiedzi optymistów czy realistów?
Kiedy Jeana Monneta, jednego z ojców założycieli wspólnoty europejskiej, zapytano, czy jest optymistą, czy pesymistą, ten odpowiedział: ani jedno, ani drugie, jestem zdeterminowany. To powiedzenie świetnie pasuje do obecnych czasów, w których żyjemy. Dziś kluczem jest determinacja.

Więcej: polskatimes.pl

Rynki oczekują od Polski zacznie większej stabilności i wiarygodności politycznej niż od Brazylii, Indii czy Turcji

Rynki oczekują od Polski zacznie większej stabilności i wiarygodności politycznej niż od Brazylii, Indii czy Turcji. Ten proces zaczął się wraz z akcesją do Unii Europejskiej i teraz Polska jest postrzegana jako bardziej przejrzysty kraj, z mniejszą korupcją, lepszymi instytucjami i bardziej przewidywalną polityką niż inne bardziej zmienne rynki wschodzące.

Więcej: obserwatorfinansowy.pl

Rostowski: Polska może przyjąć euro za nieco mniej niż 10 lat

Rostowski – „Wydaje mi się, że 10 lat to realistyczny termin, może to nastąpić nieco szybciej. Jednak musimy mieć pewność, że strefa została na tyle zreformowana, iż możemy do niej bezpiecznie przystąpić”.

Więcej: analizy.bgz.pl, euractiv.pl / gazetaprawna.pl

Zobacz też: Eurodebata Fundacji Schumana i Gazety Wyborczej z udziałem polityków – z kwietnia 2013

Rostowski: Polska w strefie euro w 2023 r.

Jeśli Polska chce mieć w momencie przystąpienia do strefy euro deficyt poniżej 40 proc. PKB, to może to osiągnąć w 2023 r., powiedział minister Jacek Rostowski w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.

Więcej: pb.pl

Kategorie
Archiwa