Andrzej Halicki: Podsumowanie ubiegłego tygodnia w Parlamencie Europejskim. W tym tygodniu przewodniczyłem obradom Komisji LIBE. Jednym z ważnych tematów była współpraca unijnej agencji Frontex z krajami trzecimi w celu zapobiegania szmuglowi i przemytowi. Frontex gra bardzo ważną rolę w ochronie naszych zewnętrznych granic wspierając służby w krajach członkowskich i umożliwiając nie tylko lepszą koordynację, ale także wsparcie techniczne. W tym tygodniu szczególnie mocno wspieraliśmy Białorusinów, m.in. poprzez obchody Białoruskiego Dnia Wolności oraz Mołdawię i inne kraje w ramach Partnerstwa Wschodniego.

Podsumowanie ubiegłego tygodnia w Parlamencie Europejskim Komisja Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE) W tym tygodniu przewodniczyłem obradom Komisji LIBE. Jednym z ważnych tematów byławspółpraca unijnej agencji Frontex z…

Andrzej Halicki: Podsumowanie minionego tygodnia w Parlamencie Europejskim.W środę przegłosowaliśmy Wytyczne Parlamentu Europejskiego dla budżetu unijnego na rok 2025, dotyczące wszystkich polityk i programów UE, nad którymi pracowałem jako sprawozdawca Grupa EPL w Parlamencie Europejskim. Jest to pierwszy krok rocznej procedury budżetowej, a przyjęta rezolucja zawiera w sobie szereg priorytetów Parlamentu,w tym Europejskiej Partii Ludowej takich jak wzrost konkurencyjności gospodarki, bezpieczeństwo i obronność, rolnictwo czy badania i innowacje.

Podsumowanie minionego tygodnia w Parlamencie Europejskim Procedura budżetowa na rok 2025 start! W środę przegłosowaliśmy Wytyczne Parlamentu Europejskiego dla budżetu unijnego na rok 2025, dotyczące wszystkich polityk i programów UE,…

Andrzej Halicki: Podsumowanie minionego tygodnia w Parlamencie Europejskim. W ubiegłym tygodniu połączone Komisje LIBE i IMCO (rynku wewnętrznego i ochrony konsumentów) przyjęły Akt o sztucznej inteligencji. Jest to przełomowe porozumienie, które ustanawia ramy prawne dla nowych technologii, które pozwolą na ich rozwój, a jednocześnie zapewnią ochronę praw podstawowych.

Podsumowanie minionego tygodnia w Parlamencie Europejskim Komisja wolności obywatelskich, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych (LIBE) Sztuczna inteligencja W ubiegłym tygodniu połączone Komisje LIBE i IMCO (rynku wewnętrznego i ochrony konsumentów) przyjęły…

Podsumowanie tygodnia w Parlamencie Europejskim. Przyjęcie pakietu pomocy finansowej dla walczącej z Rosją Ukrainy. Pakiet pomocy to 50 miliardów EUR grantów i korzystnych pożyczek dla rządu w Kijowie, w perspektywie finansowej 2024 – 2027. Te pieniądze potrzebne są tu i teraz. Europa dotrzymała słowa, a blokujące wcześniejsze przekazanie środków Węgry ustąpiły pod naciskiem solidarności pozostałych krajów. Wielu polityków europejskich i komentatorów przyznało, że pozytywną rolę w “złamaniu” oporu Węgier odegrał m.in. Donald Tusk.

Podsumowanie minionego tygodnia w Parlamencie Europejskim Komisja LIBE W ubiegłym tygodniu w ramach wspólnego posiedzenia Komisji wolności obywatelskich, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych (LIBE) oraz Komisji gospodarczej i monetarnej (ECON) odbyły…

Andrzej Halicki: Podsumowanie tygodnia w Parlamencie Europejskim. W tym tygodniu przyjęliśmy sprawozdanie za lata 2022 i 2023 w sprawie sytuacji praw podstawowych w UE. Unia Europejska opiera się na wartościach wspólnych dla nas wszystkich, są nimi: poszanowanie godności osoby ludzkiej, wolność, demokracja, równość, praworządność i prawa człowieka, w tym prawa osób należących do mniejszości. Są to wartości zapisane w Artykule 2 Traktatu o Unii Europejskiej i w Karcie Praw Podstawowych.

Podsumowanie tygodnia w Parlamencie Europejskim Transparentność w wydatkowaniu pieniędzy z budżetu UE W tym tygodniu wziąłem udział w debacie dotyczącej transparentności i odpowiedzialności organizacji pozarządowych finansowanych z budżetu unijnego. W…

Lista życzeń Donalda Tuska. Te ustawy mają dostać szybką ścieżkę. Nowy rząd chce, by Polska znów była prymusem we wdrażaniu unijnych przepisów. Dlatego poszczególne resorty mają przyspieszyć prace nad ustawami, które realizują wspólnotowe dyrektywy. Zaległości są spore, bo poprzednia ekipa nie spieszyła się z przyjmowaniem unijnych regulacji. Chodzi m.in. europejską płacę minimalną oraz sprzedaż i usługi przez internet.

Więcej: https://businessinsider.com.pl/

Czechy widzą się w strefie euro. Petr Pavel nazywa to “logiczną przyszłością”. Temat przejścia z narodowej waluty na euro budzi u naszych południowych sąsiadów równie gorące emocje, co nad Wisłą. Mimo to prezydent Czech Petr Pavel wysyła ważny sygnał i mówi, o konieczności podjęcia konkretnych kroków w kierunku “wypełnienia zobowiązania dotyczącego przyjęcia euro”.

Temat przejścia z narodowej waluty na euro budzi u naszych południowych sąsiadów równie gorące emocje, co nad Wisłą. Mimo to prezydent Czech Petr Pavel wysyła ważny sygnał i mówi, o…

Ekonomiści chcą przyjęcia euro w Polsce. Podali datę graniczną. Niech politycy wyznaczą datę przyjęcia euro. W ostatnich latach własna polityka pieniężna przestała być atutem – przekonuje “Rzeczpospolita”. I przypomina, że taki apel wystosowuje od lat w noworocznym numerze. 1 stycznia 2023 r. do strefy euro dołączyła Chorwacja. Na 27 państw w Unii Europejskiej wspólną walutę ma już 20.

Niech politycy wyznaczą datę przyjęcia euro. W ostatnich latach własna polityka pieniężna przestała być atutem – przekonuje “Rzeczpospolita”. I przypomina, że taki apel wystosowuje od lat w noworocznym numerze. 1…